неділя, 28 жовтня 2018 р.

"Гендерні стереотипи". Серія "Фантастичні звірі і чому вони всюди"

Привіт, пані та панове! Я не випадково так до вас звертаюся, адже мова сьогодні піде саме про суперечливі гендерні питання. Я б не писала про це, якби впродовж останнього місяця мене не переслідували палкі диспути щодо гендерної нерівності. Зараз я спробую об'єктивно розглянути цю тему, не апелюючи до особистого досвіду, оскільки людина схильна до різних когнітивних викривлень. Тому розглядати особистий досвід як реальний доказ чогось не доводиться.
Перш за все, я хочу висловити безмежну вдячність тій групі феміністок, які у свій час відстояли права жінок (їхні імена Ви безперешкодно можете знайти у Вікіпедії https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D1%84%D0%B5%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BA_%D1%82%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D1%84%D0%B5%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D1%96%D0%B2). Завдяки тим чудовим жіночкам ми можемо голосувати, водити машину, навчатися, обіймати престижні посади (а я можу клацати по клавіатурі і сміливо висловлювати тут свою думку) Прикро, але в багатьох країнах жінки й досі потерпають від дискримінації. Спершу слід дати визначення термінам, якими часто оперують, коли мова йде про гендерні питання. Дуже часто люди плутають такі поняття як рівність та рівноправ'я, що є великою оманою. В потоці мовлення цієї різниці не відчувається,але вона є. Якщо з рівноправ'ям все зрозуміло (рівність прав всіх людей), то поняття рівність утопічне саме по собі. Рівність апріорі неможлива, бо в кожної людини різняться початкові якості, задатки, особливості. Не можна говорити про рівність здорових людей і фізично, чи психічно хворих, для останніх потрібний особливий догляд інших людей, опікунів.  Але це не означає, що рівноправ'я скасовується (звісно, що є маса нюансів, які потребують індивідуального підходу. Наприклад: як може голосувати людина, яку визнано недієздатною, вона поняття не має про вибори і не знає навіщо вони здалися? Але ця ж людина не може стати жертвою насильства чи не отримувати медичну допомогу)
Навіть на спортивних змаганнях поняття рівності дуже відносне. В одного атлета об'єм легенів може бути більшим, ніж в іншого атлета з тієї ж вагової категорії, що надасть першому певну перевагу. Те ж саме з чоловіками і жінками. Вони не можуть бути рівні, бо вони є різні за своєю природою (проте, цілком можуть мати рівні права). Ну ось ми і пролили світло на поняття рівності та рівноправ'я. Перейдемо до стереотипів та хибних уявлень про чоловіків і жінок і будемо їх безжально спростовувати🤓
1. Перше і найпоширеніші переконання - це те, що чоловіки діють керуючись розумом, а жінки - емоціями. Раціональність та ірраціональність не можуть бути прив'язані до статі. Це, скоріше, характеристика особистості. Ви напевно не повірите, але не всі жінки нестримно ридають під час перегляду "Титаніку" чи "Хатіко". Та й уявити ґвалтівника, який керуючись розумом ґвалтує свою жертву, мені не вдається. (окей, це жорсткий приклад) Але погодьтесь, що є як емоційні чоловіки, так і стримані, раціональні жінки.
2. Нещодавно мала нагоду ознайомитись з творчістю однієї цікавої молодої дівчини, а саме з її чоловіконенависним каналом на  YouTube. Вона абсолютно переконана, що всі чоловіки (а особливо білі) - це жорстокі, тупі домінанти. Не буду залишати тут посилання на її канал, але ви легко її впізнаєте за запитом "фемінізм" в YouTube. Фемінізм сам по собі не є негативним явищем, а зовсім навпаки, але ті панянки, що тепер величають себе феміністками (більшість з них) поводяться вкрай дивно і, якщо чесно, я інколи не розумію чого вони намагаються досягти. Важко щось сказати в даному випадку. Ця дівчина має таку життєву позицію, мабуть, зазнавши якогось неприємного життєвого досвіду.
Отже, другий стереотип: всі чоловіки схильні до насильства. Тут в мене є одна суб'єктивна думка. Людина, яка за статевими ознаками була ідентифікована як самець, чи самка, не завжди може по праву називатися чоловіком, чи жінкою (у всіх глибинних сенсах цих слів) Думаю, що мій посил зрозуміли. (якщо не зрозуміло - перечитайте ще раз)
3. Злободенний поділ професій на "чоловічі" та "жіночі". "Улюблений" пункт багатьох 😂. Сюди ж можна віднести і стереотипи щодо відмінності розумових здібностей у чоловіків і жінок. Якщо Ви з тих людей, що вважають, що жінки розумніші, чи навпаки -- стверджуєте, що чоловіки мають більший інтелектуальний потенціал, то прошу ознайомитися з цим https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160289614001688.
Навіщо я вас тут зібрала? А для того, щоб наступного разу ви добряче подумали, коли захочете сказати: "всі чоловіки - козли", або "ця професія "не для дівчини"", чи "чоловіки не плачуть", чи "жінки не вміють водити". Навіщо вішати подібні образливі ярлики, які провокують часті сварки та непорозуміння між чоловіками та жінками.
Будьте добрі та розсудливі)))
Дякую за увагу!


Немає коментарів:

Дописати коментар